elektronik kart tamiri

Kesintisiz Güç Kaynağı Tamiri

İstanbul başta olmak üzere Türkiye ‘nin her yerinde ki müşterilerimize Kaplantek olarak kesintisiz güç kaynağı tamiri hizmetini vermekteyiz.

Elektrik enerjisi üretimine yapılan yatırımın Türkiye’nin gelişme hızının altında kalması, bugüne kadar süregelen ve bundan sonra da devam etmesi olası elektrik kesintisi ve voltaj  dalgalanmaları sorunları, ülkemizin ve dünyanın gündemde olan önemli sorunlarından biridir. Zaman ve bilgi kaybının son derece önemli olduğu günümüzde bu sorunun çözümüne yönelik en kestirme yolun, Kesintisiz Güç Kaynağı kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. KAPLANTEK olarak değerli müşterilerimize bir çok farklı güç ve yapı seçeneklerinde Kesintisiz Güç Tamiri hizmeti vermekteyiz.

kesintisiz-güç kaynağı
Kesintisiz Güç Kaynağı’nın temel işlevi nedir ? 

Her geçen gün kullanımı artan  Kesintisiz Güç Kaynakların temel işlevi, elektrik kesintisi veya voltaj dalgalanmaları durumunda 0-4 milisaniyede devreye girerek bağlı olduğu cihazı korumaktır. Kesintisiz Güç Kaynağı aynı zamanda şebekeden gelen elektriği de süzerek cihazı elektriksel parazitlerden korur.Bu etki bağlı olan cihazın elektrik kesilmesi veya voltaj dalgalanmaları esnasında çalışma sürekliliğini sağlarken uzun vadede ömrünü de uzatır.Öneminin gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaya başlamasıyla Türkiye pazarına pek çok Kesintisiz Güç Kaynağı markası girmiş ve bu markalar arasında kıyasıya bir rekabet başlamıştır.Bu durum KGK alıcısının seçim yapmasını oldukça zorlaştırmaktadır.Bir Kesintisiz Güç Kaynağı alırken dikkat edilmesi gereken konulardan önce Kesintisiz Güç Kaynağı hakkında bilinmesi gereken konulara göz atmakta fayda var.

Kesintisiz Güç Kaynağı(KGK) Jeneratör Değildir 

Öncelikle, KGK bir jeneratör değildir.KGK‘lar zaman zaman jeneratörlerle karşılaştırılmaktadırlar.Bir KGK nın görevi elektrik kesilmesi veya voltaj dalgalanması sırasında 0-4 milisaniyede devreye girerek, bağlı sisteme 5-10 dk. çalışma desteği vermek ve güvenilir bir şekilde kapatılmasını sağlamaktadır.Jeneratörler ise 1-60 saniyelik bir zaman aralığında devreye girerler ki bu sistemin kapanmasını engelleyemez.Ancak jeneratörün devreye girmesi ile sistem tekrar çalışmaya başlar.Jeneratörün besleme süresi saatler ile ölçülürken KGK’larda genelde dakika ile ölçülür.Jeneratörün önüne sistemi korumak için mutlaka bir KGK konulmalıdır.

Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK) Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Bir KGK alırken ilk yapılması gereken güç ve besleme süresi hesabıdır.Bu hesaplar için KGK nın hangi sistemi besleyeceği ve sistemi kaç dakika besleyeceğini belirlemek gerekir.Makinelerin ne kadar güç çektikleri arkalarındaki etiketlerde belirtilir. Eğer bu akım cinsinden (Amper) belirtilmişse ülkemiz için bunu 220 V ile çarparak gereksinimimiz olan  gücü bulabiliriz. 

Yerel ağlarda ve sunucu sistemlerinde KGK kullanımı yeterli olmayıp,  “KGK Otomatik Kapatma ve Test Yazılımı” da kullanılmalıdır.Bu yazılımın sağladığı avantaj kısaca şöyle özetlenebilir; 

Elektriksel sorun meydana geldiğinde yazılım devreye girer, kullanıcılara mesaj yollayarak uyarıda bulunur  “LÜTFEN SİSTEMİNİZİ KAPATIN, SUNUCU (örn) 15 DAKİKA  İÇİNDE KAPANACAKTIR”.Bu süre sonunda hala sistemden çıkmamış kullanıcı varsa, yazılım bu kullanıcının kullanmakta olduğu  programdaki bilgiyi otomatik olarak saklayarak terminali kapatacaktır.Daha sonra sunucuyu otomatik ve güvenli olarak kapatarak işlemi tamamlar.Elektriksel problem ortadan kalktığında da sunucuyu açarak kullanıcıların tekrar ağ üzerinde çalışmalarını sağlar. 

Bunu dışında bu yazılım ağın belli saatlerde  açılıp kapatılmasını (örn. Akşam saat 24.00’te kapatıp sabah saat 07.00’de sunucuyu açabilir) sağlayabilir. Bilgi işlem sorumlusu ağ üzerindeki herhangi    bir terminalden KGK’nın o anki akü şarj seviyesini, voltajın konumunu, regülasyon yapılıp yapılmadığını v.b. görebilir.

KGK kullanıcılarının  sunucularını korurken söz edilen yazılımları kullanmaları için KGK üreticileri, bu yazılımları  ücretsiz olarak kullanıcıya sunmaktadır.Bu şirketler tarafından üretilen yazılımlar, kullanılan hemen tüm işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilmektedir.