SERVO SÜRÜCÜ TAMİRİ

Elektronik cihazların içerisinde yer alan Servo sürücü, bu sistemin en önemli parçalarından birisi olarak kabul edilir. Servo sürücü tamiri, bu sistemin sorunsuz bir şekilde çalışması adına son derece önemlidir. Nihayetinde söz konusu sürücü elektronik cihazların içerisinde yer alır ve görevini yapamadığı takdirde bütün cihazın devre dışı kalması söz konusu olabilir. Servo sürücülerin genel rolleri dikkate alındığında, bunun rahatlıkla yaşanabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Servo Sürücü Nedir?

Servo sistem, genel olarak dört farklı bileşen tarafından meydana getirilir. Bunlar; motor, sürücü, kodlayıcı ve geri besleme ve denetleyici cihazıdır. Sürücü, motorun ne yapması gerektiğini, denetleyiciden gelen verilere göre belirler ve bunun için gerekli elektriği motora gönderir. Kontrol cihazı, yol, yörünge hesabını gerçekleştirmek ve sürücüye sinyalleri göndermekle sorumludur. Bu aşamadan sonra servo sürücü hareketin sağlanması için gerekli olan enerjiyi ve akımı motora gönderir. Tork, hız ve pozisyon kontrol edilir, ancak bu noktada en önemli unsurun tork olduğunu söylemek yanlış olmaz. Servo sürücü nasıl çalışır ya da servo sistemin çalışma mantığı nedir sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir.

Servo sürücü nedir sorusuna verilecek yanıt ise genel olarak şu şekildedir; motorun hız, moment ve pozisyon değişkenlerini ayarlamakla görevli olan elektronik güç elemanına verilen isimdir. Söz konusu tanım çok daha detaylı olarak yapılabilir. Fakat en anlaşılır şekli böyledir. Servo sürücü tamiri yapılırken bu tanıma göre hareket edilir ve sürücünün fonksiyonlarından hangisini kaybettiği ve arızanın neler olabileceği konusu üzerine yoğunlaşılır.

Servo Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Servo sürücü tamiri, sadece bu alanda uzman olan servisler ya da kişiler tarafından yapılabilir. Profesyonellik gerektiren bu işlem oldukça hassastır. Yapılacak ufak bir hata, elektronik cihazın ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilir. Servo sürücü onarımı yapılırken, arızanın nedenlerinin bilinmesi yararlı olacaktır. Arızalar genellikle nem, yüksek voltaj, yanlış çalıştırma ve yazılımdan kaynaklanabilmektedir. Bunların haricinde farklı arıza nedenlerinden bahsetmek de mümkündür.

Servo sürücü hata kodları, arıza noktasında son derece etkilidir. Bu kodlara bakılara arızanın nedenleri hakkında fikir edinmek, Servo sürücü tamiri yapılırken işleri ciddi şekilde kolaylaştıracaktır. Arızanın nedeni ne olursa olsun, çözüm için izlenmesi gereken bazı genel adımlar vardır. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Arıza nedeniyle gelen servo sürücünün öncelikle fiziksel kontrolü yapılır. Burada dışarıdan alınan darbeler, nem ve benzer unsurların varlığı araştırılır.
  • Kapakları açılan sürücünün göz ile genel bir kontrolü gerçekleştirilir.
  • Arıza tespiti için yapılan ilk kontrollerden sonra sürücüye elektrik verilip verilmemesine karar verilir. Eğer elektrik verilmesinde herhangi bir mahsur yoksa cihaza enerji verilir.
  • Bu aşamada sürücünün farklı noktalarındaki gerilimin ölçümü yapılır.
  • Sürücünün temel özelliklerinin olup olmadığının kontrolü yapılır.
  • Arıza tespit edildikten sonra bunun türüne göre uygun çözüm yöntemleri kullanılır.
  • Servo sürücü tamiri genel olarak bu şekilde yapılır ve arıza tamiri yapıldıktan sonra sürücü teste alınır ve tamiratın tam olarak başarılı olup olmadığına bakılır.

Servo Sürücü Hata Kodları

Servo sürücü kartı özellikleri arasında yer alan hata kodları mevcut sorunların hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Bahse konu kodların her birisinin bir anlamı vardır. Bu anlamlar incelendiğinde, Servo sürücü tamiri ile ilgili yapılması gerekenler çok rahat bir şekilde anlaşılır. Dolayısıyla söz konusu kodların kullanıcılar için değil, tamir hizmeti veren servislere yönelik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu noktada bilinmesi gereken son husus ise her markanın kendine ait kodları kullandığıdır.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?