HMI OPERATOR PANEL TAMİR

Operatör Panel Tamiri (HMI)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomasyon sistemleri farklı alanlara girmeye başlamıştır. Bu sistemleri farklı bölümleri vardır ve bunların önemi, işlevlerine göre değişir. Operatör panel ya da HMI de bu bölümlerden birisidir ve son derece önemli bir işleve sahiptir. Bu işlevin sorunsuz olarak devam etmesi için meydana gelen arızalarda hızlı ve doğru bir şekilde operatör panel tamiri (HMI) yapılmalıdır. Böylece otomasyon sistemlerinin çalışması devam edecek, üretim ise aksamayacaktır.

Operatör panel onarımı, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Otomasyon sistemini direkt olarak ilgilendirmesi ve farklı markalara ait panellerin yapıları farklı olması, sadece profesyonel hizmet veren kişiler tarafından bu onarımın yapılmasını mümkün hale getirir. Bunun haricindeki kişilerin arızaları gidermesi mümkün olmadığı gibi farklı sorunların meydana gelmesine de sebep olabilirler.

Operatör Panel (HMI) Nedir?

Otomasyon sistemlerine olan ilginin artması, burada bir takım yeniliklerin ve geliştirmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu sistemlerin temel noktalarından birisi de operatör panelidir. Operatör panel; Human Machine Interface ifadelerinin Türkçe halidir. Kısaca söz konusu ifadenin baş harfleri olan HMI şeklinde de ifade edilir. Dokunmatik panel, operatör panel ve touch panel ifadelerinin tamamı, HMI terimini ifade etmek için kullanılır. Bundan dolayı operatör panel tamiri (HMI) de farklı şekillerde ifade edilebilir.

Operatör panel, otomasyon sistemi ile kullanıcı arasındaki köprüdür. Bu panel hem bir makine, hem de bir yazılımdır. Bazı uzmanlara göre otomasyon sistemlerinin geleceği ile bu paneller arasında ciddi bir ilişki bulunur. Bundan dolayı panellerin gelişimi süreklilik gösterir ve böylece kullanıcıların makinelerle olan etkileşimi daha etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Kullanıcılar, panelin ekranındaki verilere göre işlemleri yapar. Ekrandan bahsetmişken, hmi ekran tamiri de sık talep edilen ihtiyaçlar arasında gösterilebilir.

Operatör Panel Tamiri (HMI) Nasıl Yapılır?

Operatör panel tamiri (HMI) hakkında bilgi vermeden önce olası arızaların bilinmesi gerekir. Öncelikle bu panellerin yazılımı olan bir cihaz olduğunun bilinmesi gerekir. Yazılım ve elektronik unsurlardan meydana gelen panel, bir de ekrana sahiptir. Bu ekran genellikle dokunmatiktir ve sisteme dair komutlar ve işlemler buradan verilir. Operatör panellerinin kullanım alanları oldukça geniştir. CNC tezgahları, ahşap ve metal işleme makineleri bunların başında gelir.

Operatör panel onarımı, farklı arızalar için yapılır. Fakat genel olarak harddisk, dokunmatik ekran, LCD, ana kart ve inverter kart üzerinde arızaların meydana geldiği söylenebilir. Bunların tamamı için benzer yöntemlerin uygulanması söz konusu dahi değildir. Bunun için tamirin farklı yöntem ve teknikler ile yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Bunların haricinde yazılımdan kaynaklanan sorunlar da vardır.

Tamir için öncelikle arızanın nedeni tespit edilir ve daha sonra buna göre hareket edilir. Örneğin yazılımdan kaynaklı bir sorun varsa bunun için genellikle güncelleme yapılır. Ya da dokunmatik ekranında bir sorun var ise hmi ekran tamiri yapılır ve dokunmatik ve ekran tekrardan işlevsel hale getirilir.

Operatör panel tamiri (HMI) için geliştirilen farklı yöntemler vardır. Bunların tamamı son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ayrıca arızanın tam olarak tespit edilmesi için kullanılan sistemler olduğu da bilinmelidir. Elektronik kartların arıza tespiti için parametreleri ölçen cihazlar vardır ve bunlar sayesinde sorunun kaynağı kısa sürede tespit edilir. Daha sonra ise uygun işlemler ile sorun giderilir.

Tamirden sonra gerekli kontrollerin yapılması için bir takım testlerin uygulanması söz konusu olabilir. Bu testlerin sonucunda operatör panel kararlı bir yapıda görünürse, operatör panel tamiri (HMI) başarılı kabul edilir.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?